Jöjjön a csörte: Adidas vagy Michael Jordan?

Jöjjön a csörte: Adidas vagy Michael Jordan?

Két legendás márka közül választani majdnem lehetetlent, de azért mi teszünk rá egy próbát. Még a végén az is kiderülhet, hogy felesleges egyetlen győztest hirdetni…. De nem áruljuk el a konklúziót, következzen a nagy megmérettetés!

Legendák a ringben!

Igazság szerint nem kifejezetten hálás feladat két ekkora márkát összehasonlítani. Már csak azért sem, mert a márkahűség, mint olyan legalább annyira érzelmi alapú, mint gyakorlati megfontolású. Ettől függetlenül azért akad egy-két tényező a tarsolyunkban, amik beszédesek.

Jordan miért nem az Adidas mellett horgonyzott le?

Úgy tűnik, hogy ez itt a legfőbb dilemma, amire ha megtaláljuk a választ, akkor az is kiderülhet, hogy vajon az Adidas kevesebbet ér-e, vagy valami teljesen más áll a háttérben. Ez a téma összeesküvés elméletek alapjául szolgál. Sokan mindenféle indokkal előhozakodtak már: politika, egyéb nézet, minőségbeli kifogások. A találgatások egy valamit bizonyítanak, hogy tulajdonképpen nincsen semmi, ami biztosan kijelenthető. A Michael Jordan cipő egyet jelent a Nike-val, és ennyi. Ezt így célszerű elfogadni. Más választás, más márka. Például kevesen tudják, hogy az NBA-ban kizárólag úgy viselhette Jordan a cipőjét, hogy komoly büntetést róttak ki rá, mert amúgy szabályszegésnek minősül márkajelzéssel ellátott csukát hordani a mérkőzéseken. Jordan ezt meglépte, és hogy miért? Azért, mert a Nike beállt mögé, és azt nyilatkozta, hogy belefér a cég költségvetésébe egy kis büntetőtétel, ugyanis maga a reklám sokkalta többet hoz majd a konyhára, mint amennyibe a bünti kerül. Az idő végül egyébként be is igazolta ezt az elképzelést.

A kérdés már csak az, hogy kiknek ajánlható a Jordan nevével, meg persze sportmúltjával fémjelzett lábbeli? Azoknak, akik kosaraznak, és nemcsak amatőr szinten. Itt jegyezzük meg, hogy hobbi színvonalon is kiérdemelt a minőség preferálása, ugyanakkor profi sportolóként konkrétan ez elvárás. A legújabb modellek olyan innovációkkal érkeznek a piacra, amik mind a teljesítmény fokozását hívattak szolgálni. Egyre könnyedebb cipőtest, rugalmasabb, csúszásmentes, kitűnő tapadású talp, megfelelően stabilizáló cipőváz. S ezeken túl még megannyi fejlesztés támogatja a palánkot hódítók minden egyes lépését, ugrását.

Mi a helyzet a konkurenciával, még van ereje egyáltalán?

Ezek után még egy dilemma vár megválaszolásra. Vajon a sportmárkák egén kihunyni készül az Adidas egykor fénylő csillaga? Egyértelműen nem! Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint például az Adidas Predator stoplis kivitelben, vagy éppen az Adidas teniszcipő. Kicsit sem halványul a fénye, kicsit sem csökken a piaci részesedése, kicsit sem megy ki a divatból, mert nagyon is minőségi, nagyon is sportágakra szabott, és nagyon is profi. A lényeg, hogy mindenkinek az adott, egyénileg körbejárható igényeihez érdemes igazítani azt, hogy melyik a befutó márka, s a márka palettáján belül melyik az a cipőtípus, ami garantált helytállást biztosít az adott sporttevékenységgel kapcsolatosan felbukkanó kihívásokkal szemben.

S miért ne férhetne meg egymás mellett mindkét legenda, ha egyszer elég nagy a piac, és a felvevő közönség hozzá?!